MYBSP01201ABF
DigiKey Part Number
811-3806-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MYBSP01201ABF
Description
DC DC CONVERTER 12V 12W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated PoE (Power over Ethernet) Module DC DC Converter 1 Output 12V 1A 37V - 57V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MYBSP01201ABF Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
OTP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated PoE (Power over Ethernet) Module
Efficiency
84%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
37V
Package / Case
Module
Voltage - Input (Max)
57V
Size / Dimension
1.02" L x 0.58" W x 0.24" H (26.0mm x 14.8mm x 6.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A