XRCMD48M000F1P2AR0
DigiKey Part Number
490-XRCMD48M000F1P2AR0TR-ND - Tape & Reel (TR)
490-XRCMD48M000F1P2AR0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCMD48M000F1P2AR0
Description
48.0MHZ CRYSTAL UNIT +/-10PPM IN
Customer Reference
Detailed Description
48 MHz ±10ppm Crystal 7pF 40 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCMD48M000F1P2AR0 Models
Category
Load Capacitance
7pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
40 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Frequency
48 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (1.6x1.2)
Frequency Stability
±20ppm
Size / Dimension
0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.013" (0.33mm)