XRCGB48M000F4M00R0
DigiKey Part Number
490-5588-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-5588-1-ND - Cut Tape (CT)
490-5588-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XRCGB48M000F4M00R0
Description
CRYSTAL 48.0000MHZ 6PF SMD
Detailed Description
48 MHz ±45ppm Crystal 6pF 100 Ohms 4-SMD, No Lead
EDA/CAD Models
XRCGB48M000F4M00R0 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
100 Ohms
Fundamental
Series
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C
Frequency
48 MHz
Size / Dimension
0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Frequency Stability
±40ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)
Frequency Tolerance
±45ppm
Base Product Number
Load Capacitance
6pF