PRG21BC2R2MM1RK
DigiKey Part Number
490-PRG21BC2R2MM1RKTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-PRG21BC2R2MM1RKCT-ND - Cut Tape (CT)
490-PRG21BC2R2MM1RKDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG21BC2R2MM1RK
Description
PTC RESET FUSE
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 27V 220 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric)
EDA/CAD Models
PRG21BC2R2MM1RK Models
Category
Current - Max
15 A
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
2.2 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 85°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Max
27V
Height - Seated (Max)
0.059" (1.50mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
220 mA
Approval Agency
TUV, UL, VDE
Current - Trip (It)
500 mA