PRG18BB471MB1RB
DigiKey Part Number
490-2473-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-2473-1-ND - Cut Tape (CT)
490-2473-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PRG18BB471MB1RB
Description
PTC RESET FUSE 24V 10MA 0603
Detailed Description
Ceramic PTC Resettable Fuse 24V 10 mA Ih Surface Mount 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
PRG18BB471MB1RB Models
Category
Current - Max
60 mA
Manufacturer
Murata Electronics
Resistance - 25°C (Typ)
470 Ohms
Series
Operating Temperature
-20°C ~ 75°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Max
24V
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
10 mA
Current - Trip (It)
21 mA