MDH10060C-100MB=P3
DigiKey Part Number
490-MDH10060C-100MB=P3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDH10060C-100MB=P3
Description
FIXED IND 10UH 3.4A 24.7 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 µH Unshielded Wirewound Inductor 3.4 A 24.7mOhm Max Nonstandard
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MDH10060C-100MB=P3 Models
Category
Current - Saturation (Isat)
4.8A
Mfr
Shielding
Unshielded
Series
DC Resistance (DCR)
24.7mOhm Max
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ratings
AEC-Q200
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Type
Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.398" L x 0.394" W (10.10mm x 10.00mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)