LQW43FT180M0HL
DigiKey Part Number
490-LQW43FT180M0HLTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQW43FT180M0HLCT-ND - Cut Tape (CT)
490-LQW43FT180M0HLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW43FT180M0HL
Description
FIXED IND 18UH 600MA 160 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 160mOhm Max 1812 (4532 Metric)
EDA/CAD Models
LQW43FT180M0HL Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
160mOhm Max
Series
Frequency - Self Resonant
40MHz
Digi-Reel®
Ratings
AEC-Q200
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 MHz
Package / Case
1812 (4532 Metric)
Tolerance
±20%
Supplier Device Package
1812
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Current - Saturation (Isat)
800mA
Height - Seated (Max)
0.146" (3.70mm)