LQW18AN5N6D10D
DigiKey Part Number
490-6901-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-6901-1-ND - Cut Tape (CT)
490-6901-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQW18AN5N6D10D
Description
FIXED IND 5.6NH 900MA 45 MOHM
Detailed Description
5.6 nH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 900 mA 45mOhm Max 0603 (1608 Metric)
EDA/CAD Models
LQW18AN5N6D10D Models
Category
DC Resistance (DCR)
45mOhm Max
Mfr
Q @ Freq
38 @ 250MHz
Series
Frequency - Self Resonant
10GHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 MHz
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±0.5nH
Height - Seated (Max)
0.039" (1.00mm)