LQP02HQ4N7H02L
DigiKey Part Number
LQP02HQ4N7H02L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02HQ4N7H02L
Description
FIXED IND 4.7NH 350MA 350 MOHM
Detailed Description
4.7 nH Unshielded Thick Film Inductor 350 mA 350mOhm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02HQ4N7H02L Models
Category
Q @ Freq
13 @ 500MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
6.7GHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thick Film
Tolerance
±3%
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.32mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
350mOhm Max