LQP02HQ2N5W02L
DigiKey Part Number
490-LQP02HQ2N5W02LTR-ND - Tape & Reel (TR)
490-LQP02HQ2N5W02LCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LQP02HQ2N5W02L
Description
FIXED IND 2.5NH 450MA 200 MOHM
Detailed Description
2.5 nH Unshielded Thin Film Inductor 450 mA 200mOhm Max 01005 (0402 Metric)
EDA/CAD Models
LQP02HQ2N5W02L Models
Category
Q @ Freq
14 @ 500MHz
Mfr
Frequency - Self Resonant
9.5GHz
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Inductance Frequency - Test
500 MHz
Type
Thin Film
Supplier Device Package
01005
Tolerance
±0.05nH
Size / Dimension
0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.013" (0.32mm)
Shielding
Unshielded
Base Product Number
DC Resistance (DCR)
200mOhm Max