LQM2HPN1R0MG0L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | LQM2HPN1R0MG0L |
Description | FIXED IND 1UH 1.6A 69 MOHM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1 µH Shielded Multilayer Inductor 1.6 A 69mOhm Max 1008 (2520 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | LQM2HPN1R0MG0L Models |
Category | DC Resistance (DCR) 69mOhm Max |
Mfr | Frequency - Self Resonant 60MHz |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Inductance Frequency - Test 1 MHz |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Type Multilayer | Package / Case 1008 (2520 Metric) |
Material - Core | Supplier Device Package 1008 (2520 Metric) |
Inductance | Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm) |
Tolerance ±20% | Height - Seated (Max) 0.039" (1.00mm) |