GRM155C81E105ME11D
DigiKey Part Number
490-10015-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-10015-1-ND - Cut Tape (CT)
490-10015-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRM155C81E105ME11D
Description
CAP CER 1UF 25V X6S 0402
Detailed Description
1 µF ±20% 25V Ceramic Capacitor X6S 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GRM155C81E105ME11D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)