GJM1555C1H1R4BB01D
DigiKey Part Number
490-11197-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-11197-1-ND - Cut Tape (CT)
490-11197-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GJM1555C1H1R4BB01D
Description
CAP CER 1.4PF 50V C0G/NP0 0402
Detailed Description
1.4 pF ±0.1pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
EDA/CAD Models
GJM1555C1H1R4BB01D Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±0.1pF
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)