ECASD41A107M015KA0
DigiKey Part Number
490-ECASD41A107M015KA0TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ECASD41A107M015KA0
Description
CAP ALUM POLY 100UF 20% 10V SMD
Detailed Description
100 µF 10 V Aluminum - Polymer Capacitors 2917 (7343 Metric) 15mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
15mOhm
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ High Frequency
4.2 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.079" (2.00mm)
Tolerance
±20%
Voltage - Rated
10 V