BNX012-01
DigiKey Part Number
490-5054-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BNX012-01
Description
FILTER LC TH
Detailed Description
LC EMI Filter 5th Order Low Pass 2 Channel 15 A Block, 4 Lead
EDA/CAD Models
BNX012-01 Models
Category
Current
15 A
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated
50V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Block, 4 Lead
Size / Dimension
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Height
0.335" (8.50mm)
Attenuation Value
40dB @ 1MHz ~ 1GHz