BNX005-11
DigiKey Part Number
490-18608-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BNX005-11
Description
FILTER EMI SUPPRESSION BLOCK
Detailed Description
LC EMI Filter 5th Order Low Pass 2 Channel 15 A Block, 4 Lead
EDA/CAD Models
BNX005-11 Models
Category
Current
15 A
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Box
Applications
Data Lines for Mobile Devices
Voltage - Rated
50V
Mounting Type
Through Hole
Package / Case
Block, 4 Lead
Size / Dimension
0.472" L x 0.433" W (12.00mm x 11.00mm)
Height
0.512" (13.00mm)
Attenuation Value
40dB @ 1MHz ~ 1GHz