BC-2003-2-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BC-2003-2-TR |
Description | BATTERY RETAINER COIN 20MM SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 20 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Battery Retainer Coin, 20.0mm 1 Cell SMD (SMT) Tab |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | BC-2003-2-TR Models |
Category | Number of Cells 1 |
Mfr | Battery Series 2025, 2032 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Mounting Type PCB, Surface Mount |
Part Status Active | Termination Style SMD (SMT) Tab |
Battery Type, Function Coin Cell, Retainer | Height Above Board 0.140" (3.56mm) |