MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPQ9840GLE-33-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPQ9840GLE-33-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPQ9840GLE-33-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ9840GLE-33-AEC1-Z
Description
IC REG BUCK 3.3V 3.5A 16QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.3V 1 Output 3.5A 16-VQFN
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPQ9840GLE-33-AEC1-Z Models
Category
Voltage - Output (Min/Fixed)
Mfr
Current - Output
Series
Frequency - Switching
350kHz ~ 2.5MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Synchronous Rectifier
Yes
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Function
Step-Down
Grade
Automotive
Output Configuration
Positive
Qualification
AEC-Q100
Topology
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
16-QFN (3x4)
Voltage - Input (Min)
3.3V
Base Product Number
Voltage - Input (Max)
36V