MPM3810GQB-33-Z
DigiKey Part Number
1589-MPM3810GQB-33-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPM3810GQB-33-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPM3810GQB-33-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3810GQB-33-Z
Description
DC DC CONVERTER 3.3V
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 1.2A 2.5V - 6V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPM3810GQB-33-Z Models
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
OCP, OTP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Surface Mount
Number of Outputs
1
Package / Case
12-PowerVFQFN Module
Voltage - Input (Min)
2.5V
Size / Dimension
0.12" L x 0.10" W x 0.04" H (3.0mm x 2.5mm x 0.9mm)
Voltage - Input (Max)
6V