MPM3808GLE-12-AEC1-Z
DigiKey Part Number
1589-MPM3808GLE-12-AEC1-ZTR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPM3808GLE-12-AEC1-ZCT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPM3808GLE-12-AEC1-ZDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPM3808GLE-12-AEC1-Z
Description
5.5V, 3A, SYNCHRONOUS STEP-DOWN
Manufacturer Standard Lead Time
36 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 1.2V 3A 2.5V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
MPM3808GLE-12-AEC1-Z Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Non-Isolated PoL Module
Qualification
AEC-Q100
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount, Wettable Flank
Voltage - Input (Min)
2.5V
Package / Case
15-PowerLFQFN Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
0.16" L x 0.12" W x 0.06" H (4.0mm x 3.0mm x 1.6mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
15-QFN (3x4)
Current - Output (Max)
3A