MPL-AY1265-1R8
DigiKey Part Number
1589-MPL-AY1265-1R8TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AY1265-1R8CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AY1265-1R8DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AY1265-1R8
Description
FIXED IND 1.8UH 20A 3.3 MOHM SMD
Detailed Description
1.8 µH Unshielded Molded Inductor 20 A 3.3mOhm 2-SMD, J-Lead
DC Resistance (DCR)
3.3mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.531" L x 0.496" W (13.50mm x 12.60mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
29A