MPL-AL6050-1R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL6050-1R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL6050-1R2CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL6050-1R2
Description
FIXED IND 1.2UH 14.6A 5.3 MOHM
Detailed Description
1.2 µH Unshielded Molded Inductor 14.6 A 5.3mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
5.3mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.260" L x 0.252" W (6.60mm x 6.40mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
20A