MPL-AL5050-5R6
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL5050-5R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL5050-5R6CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL5050-5R6DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL5050-5R6
Description
FIXED IND 5.6UH 6.8A 20 MOHM SMD
Detailed Description
5.6 µH Unshielded Molded Inductor 6.8 A 20mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
20mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.197" (5.00mm)
Current - Saturation (Isat)
8A