MPL-AL4020-3R3
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL4020-3R3TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL4020-3R3CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL4020-3R3DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL4020-3R3
Description
FIXED IND 3.3UH 4.4A 34.5 MOHM
Detailed Description
3.3 µH Unshielded Molded Inductor 4.4 A 34.5mOhm 2-SMD
DC Resistance (DCR)
34.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
5.2A