MPL-AL4020-2R2
DigiKey Part Number
1589-MPL-AL4020-2R2TR-ND - Tape & Reel (TR)
1589-MPL-AL4020-2R2CT-ND - Cut Tape (CT)
1589-MPL-AL4020-2R2DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPL-AL4020-2R2
Description
FIXED IND 2.2UH 5.5A 21.5 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µH Unshielded Molded Inductor 5.5 A 21.5mOhm 2-SMD
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
21.5mOhm
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Molded
Package / Case
2-SMD
Inductance
Size / Dimension
0.161" L x 0.161" W (4.10mm x 4.10mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Current - Saturation (Isat)
6.2A