0039000038-12-G0
DigiKey Part Number
0039000038-12-G0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0039000038-12-G0
Description
12" PRE-CRIMP A2040 GREEN
Customer Reference
Detailed Description
Green 20 AWG Jumper Lead Socket to Cable (Round) Tin 12.0" (304.8mm)
Category
Wire Gauge
20 AWG
Manufacturer
Molex
Contact Finish
Tin
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Number of Rows
1
Part Status
Active
Number of Conductors
1
Contact End
Socket to Cable (Round)
Base Product Number
Length
12.0" (304.8mm)
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
In-Stock: 404
Check for Additional Incoming Stock
Value Added Item
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
12" PRE-CRIMP A2040 BLACK
In-Stock: 78
12" PRE-CRIMP A2040 BLUE
In-Stock: 321
12" PRE-CRIMP A2040 BROWN
In-Stock: 0
12" PRE-CRIMP A2040 ORANGE
In-Stock: 260
12" PRE-CRIMP A2040 RED
In-Stock: 382
Alternate Length
2" PRE-CRIMP A2040 GREEN
In-Stock: 370
3" PRE-CRIMP A2040 GREEN
In-Stock: 0
4" PRE-CRIMP A2040 GREEN
5" PRE-CRIMP A2040 GREEN
6" PRE-CRIMP A2040 GREEN