LFCV-1552+
DigiKey Part Number
3157-LFCV-1552+TR-ND - Tape & Reel (TR)
3157-LFCV-1552+CT-ND - Cut Tape (CT)
3157-LFCV-1552+DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFCV-1552+
Description
RF FILTER LOW PASS 16.9GHZ 1210
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
16.9GHz (Cutoff) Frequency Low Pass RF Filter (Radio Frequency) 15.5GHz Bandwidth 1.9dB 1210 (3225 Metric), 3 PC Pad
Category
Filter Type
Low Pass
Manufacturer
Mini-Circuits
Insertion Loss
1.9dB
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric), 3 PC Pad
Part Status
Active
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency
16.9GHz (Cutoff)
Height (Max)
0.043" (1.10mm)
Bandwidth
15.5GHz