MDTR0213A-SPI
DigiKey Part Number
3086-MDTR0213A-SPI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDTR0213A-SPI
Description
DISPLAY, 2.13" Reflective Mono T
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Reflective White TFT - Color SPI 2.13" (54.10mm) 122 x 250
Category
Viewing Area
26.47mm W x 51.60mm H
Manufacturer
Midas Displays
Backlight
Without Backlight
Series
Dot Pixels
122 x 250
Packaging
Tray
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7305
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
White
Display Mode
Reflective
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.19mm W x 0.19mm H
Diagonal Screen Size
2.13" (54.10mm)