MDTR0154A-SPI
DigiKey Part Number
3086-MDTR0154A-SPI-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MDTR0154A-SPI
Description
DISPLAY, 1.54" Reflective Mono T
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Reflective White TFT - Color SPI 1.54" (39.12mm) 200 x 200
Category
Viewing Area
28.86mm W x 29.01mm H
Manufacturer
Midas Displays
Backlight
Without Backlight
Series
Dot Pixels
200 x 200
Packaging
Tray
Interface
SPI
Part Status
Active
Controller Type
ST7305
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
White
Display Mode
Reflective
Background Color
Black
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.14mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
1.54" (39.12mm)