SST26VF016BEUI-104I/SN
DigiKey Part Number
SST26VF016BEUI-104I/SN-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST26VF016BEUI-104I/SN
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 104 MHz 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SST26VF016BEUI-104I/SN Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Series
Clock Frequency
104 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)