SST26VF016-80-5I-QAE-T
DigiKey Part Number
150-SST26VF016-80-5I-QAE-TTR-ND - Tape & Reel (TR)
150-SST26VF016-80-5I-QAE-TCT-ND - Cut Tape (CT)
150-SST26VF016-80-5I-QAE-TDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST26VF016-80-5I-QAE-T
Description
IC FLASH 16MBIT SPI/QUAD 8WSON
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 16Mbit SPI - Quad I/O 80 MHz 8-WSON (6x5)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SST26VF016-80-5I-QAE-T Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Memory Organization
2M x 8
Mfr
Memory Interface
SPI - Quad I/O
Series
Clock Frequency
80 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
1.5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.7V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)