PIC32MX795F512HT-80I/MR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 3.636
Datasheet
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 512KB (512K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)
PIC32MX795F512HT-80I/MR
DigiKey Part Number
PIC32MX795F512HT-80I/MR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX795F512HT-80I/MR
Description
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX795F512HT-80I/MR Models
Category
Program Memory Size
Mfr
Program Memory Type
FLASH
Series
RAM Size
128K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 16x10b
DigiKey Programmable
Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz