PIC32MX340F256HT-80V/MR
DigiKey Part Number
PIC32MX340F256HT-80V/MR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX340F256HT-80V/MR
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 64VQFN
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 80MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-VQFN (9x9)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC32MX340F256HT-80V/MR Models
RAM Size
32K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
80MHz