PIC32MX320F032H-40I/PT
DigiKey Part Number
PIC32MX320F032H-40I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC32MX320F032H-40I/PT
Description
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC32MX320F032H-40I/PT Models
RAM Size
8K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 16x10b
Core Processor
MIPS32® M4K™
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
32-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40MHz