PIC18F85K90-I/PTRSL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 88
Datasheet
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
PIC18F85K90-I/PTRSL
DigiKey Part Number
PIC18F85K90-I/PTRSL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F85K90-I/PTRSL
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Detailed Description
EDA/CAD Models
PIC18F85K90-I/PTRSL Models
Packaging
Tray
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 24x12b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz