PIC18F8520T-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F8520T-I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC18F8520T-I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC18F8520T-I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F8520T-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80TQFP
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
EDA/CAD Models
PIC18F8520T-I/PT Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 16x10b
Oscillator Type
Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
40MHz