PIC18F6310-I/PT
DigiKey Part Number
PIC18F6310-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F6310-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 64TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 8KB (4K x 16) FLASH 64-TQFP (10x10)
EDA/CAD Models
PIC18F6310-I/PT Models
RAM Size
768 x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
40MHz