PIC18F2550-I/SP
DigiKey Part Number
PIC18F2550-I/SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F2550-I/SP
Description
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 28SPDIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-SPDIP
EDA/CAD Models
PIC18F2550-I/SP Models
Packaging
Tube
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4.2V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 10x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
48MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
I2C, SPI, UART/USART, USB
Supplier Device Package
28-SPDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Package / Case
28-DIP (0.300", 7.62mm)