PIC18F23K20-I/MV
DigiKey Part Number
PIC18F23K20-I/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC18F23K20-I/MV
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 28-UQFN (4x4)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC18F23K20-I/MV Models
Product Attributes
Filter Similar Products
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Verified
Data Converters
A/D 11x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
64MHz