PIC16F877T-20I/PT is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 4.583
Datasheet
Parametric Equivalent
Microchip Technology
In Stock: 2.692
Datasheet
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-TQFP (10x10)
PIC16F877T-20I/PT
DigiKey Part Number
PIC16F877T-20I/PTTR-ND - Tape & Reel (TR)
PIC16F877T-20I/PTCT-ND - Cut Tape (CT)
PIC16F877T-20I/PTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F877T-20I/PT
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PIC16F877T-20I/PT Models
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz