PIC16F877-04/L
DigiKey Part Number
PIC16F877-04/L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F877-04/L
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 4MHz 14KB (8K x 14) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
EDA/CAD Models
PIC16F877-04/L Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Series
EEPROM Size
256 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
368 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Oscillator Type
External
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Speed
4MHz