PIC16F627-20/SO
DigiKey Part Number
PIC16F627-20/SO-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F627-20/SO
Description
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
99 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.75KB (1K x 14) FLASH 18-SOIC
EDA/CAD Models
PIC16F627-20/SO Models
Category
Program Memory Size
Series
EEPROM Size
128 x 8
Packaging
Tube
RAM Size
224 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 5.5V
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz
Supplier Device Package
18-SOIC
Connectivity
UART/USART
Package / Case
18-SOIC (0.295", 7.50mm Width)