PIC16F527-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F527-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F527-I/P
Description
IC MCU 8BIT 1.5KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 1.5KB (1K x 12) FLASH 20-PDIP
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16F527-I/P Models
Category
Program Memory Type
FLASH
Mfr
EEPROM Size
64 x 8
Series
RAM Size
68 x 8
Packaging
Tube
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2V ~ 5.5V
Part Status
Active
Data Converters
A/D 8x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
Internal
Core Processor
PIC
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Through Hole
Speed
20MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, WDT
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)