PIC16F18076-I/PT
DigiKey Part Number
150-PIC16F18076-I/PT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F18076-I/PT
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 44TQFP
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (28K x 8) FLASH 44-TQFP (10x10)
EEPROM Size
256 x 8
Series
RAM Size
2K x 8
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 35x10b SAR; D/A 1x8b
Oscillator Type
External, Internal
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz