PIC16F1779-E/MV
DigiKey Part Number
PIC16F1779-E/MV-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1779-E/MV
Description
IC MCU 8BIT 28KB FLASH 40UQFN
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 28KB (16K x 14) FLASH 40-UQFN (5x5)
EEPROM Size
128 x 8
RAM Size
2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 28x10b; D/A 4x5b, 4x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Speed
32MHz