PIC16F1709-I/P
DigiKey Part Number
PIC16F1709-I/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16F1709-I/P
Description
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 20DIP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-PDIP
EDA/CAD Models
PIC16F1709-I/P Models
RAM Size
1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.3V ~ 5.5V
Data Converters
A/D 12x10b; D/A 1x8b
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type
Through Hole
Speed
32MHz
Supplier Device Package
20-PDIP
Connectivity
I2C, LINbus, SPI, UART/USART
Package / Case
20-DIP (0.300", 7.62mm)