PIC16C64A-20/L
DigiKey Part Number
PIC16C64A-20/L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PIC16C64A-20/L
Description
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 44PLCC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PIC PIC® 16C Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 3.5KB (2K x 14) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PIC16C64A-20/L Models
Category
Number of I/O
33
Mfr
Program Memory Size
Series
Program Memory Type
OTP
Packaging
Tube
RAM Size
128 x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
4V ~ 6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Oscillator Type
External
Core Processor
PIC
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Size
8-Bit
Mounting Type
Surface Mount
Speed
20MHz