PD70201EVB25F-12
DigiKey Part Number
549-PD70201EVB25F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PD70201EVB25F-12
Description
EVAL BOARD FOR PD70201
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
PD70201 - 1 Isolated Output Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet Evaluation Board
Category
Voltage - Output
12V
Manufacturer
Microchip Technology
Current - Output
2.1A
Packaging
Bulk
Regulator Topology
Flyback
Part Status
Active
Frequency - Switching
100kHz ~ 500kHz
Main Purpose
Special Purpose DC/DC, Power Over Ethernet
Contents
Board(s)
Outputs and Type
1 Isolated Output
Utilized IC / Part
PD70201
Power - Output
25W