Image for MSMBJ16AE3/TR is not available
MSMBJ16AE3/TR
DigiKey Part Number
150-MSMBJ16AE3/TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSMBJ16AE3/TR
Description
TVS DIODE 16VWM 26VC DO214AA
Manufacturer Standard Lead Time
37 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
26V Clamp 23.1A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AA (SMBJ)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
23.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
16V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Breakdown (Min)
17.8V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
26V