MSCDC50X701AG-(secondary)
MSCDC50X701AG
DigiKey Part Number
150-MSCDC50X701AG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MSCDC50X701AG
Description
BRIDGE RECT 3PHASE 700V 50A
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Bridge Rectifier Three Phase Silicon Carbide Schottky 700 V Chassis Mount
Category
Current - Average Rectified (Io)
50 A
Manufacturer
Microchip Technology
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 50 A
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 700 V
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Diode Type
Three Phase
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Silicon Carbide Schottky
Package / Case
Module
Voltage - Peak Reverse (Max)
700 V